Nachádzate sa tu

Donovaly

Horská obec Donovaly sa nachádza severne od Banskej Bystrice v západnej časti Nízkych Tatier. Ma výborné dopravné spojenie – prechádza cez ňu cesta z Banskej Bystrice do Ružomberka. Toto spolu s charakterom jej polohy (leží v mieste stretu dvoch slovenských národných parkov) robí z Donoval prirodzené centrum celoročnej turistiky.

Donovaly 2014

Donovali

Pri písaní názvu tohto krásneho lyžiarskeho strediska si dajte pozor na pravopis. Mnohokrát som sa stretol s tým, že niektorý ľudia píšu na konci jeho názvu mäkké i. Donovali sa správne píšu na konci s ypsilonom.

Obec Donovaly

Obec má 153 stálych obyvateľov. Jej rozloha je približne 29km². Je tvorená okrem samostatných Donovál aj 7 ďalšími osadami: Sliačany, Hanesy, Mišúty, Mistríky, Bully, Močiar a časťou, z ktorej je krásny výhľad na celú oblasť – osada Polianka. V tejto časti sa nachádza aj naša chata.

Donovaly majú bohatú históriu. V 17. storočí tu postupne vznikali osady zamerané na výrobu dreveného uhlia. Postupne na ich základe bola v 18. storočí založená obec Donovaly. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1702. Prvý hotel sa na jej území začal stavať v roku 1936. Počas 2. svetovej vojny sa z Donoval pre ich výborné prírodné podmienky stalo centrum partizánov (neďaleko sa nachádza nemcami vypálená obec Kľak).

Obec je významnou križovatkou turistických chodníkov, ktoré vedú cez rôznorodé prírodné scenérie. Každoročne sa tu konajú nezvyčajné krňačkové preteky. Krňačky sú sane vyrobené z dreva bez použitia kovových sklzníc. Účastníci pretekov sú často oblečení v tradičných ľudových krojoch. Najočakávanejšou udalosťou roka sú ale preteky psích záprahov.

2 narodné parky

Národný park Nízke Tatry (NAPANT) je najväčší chránený park na Slovensku . NAPANT bol vyhlásený za národný park v roku 1978 s celkovou rozlohou 72 842 ha. Jeho najvyšším vrcholom je Ďumbier (2043 m n. m. ). Z geologického hľadiska je to park tvorený granitmi, dolomitmi a tiež vápencami. Na vápencové podložie sa viažu rozsiahle jaskynné systémi, z ktorých najrozsiahlejší je 24km dlhý systém Demänovských jaskýň. Sú sprístupnené 3 jaskyne - Bystrianska jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody. Každy rok v júli sa v NAPANTe organizuje turistický prechod SNP Nízkymi Tatrami. Je to 163 kilometrová náročná trasa medzi obcami Telgárt a Špania Dolina, ktorá vedie aj cez Donovaly.

Veľká Fatra bola vyhlásená za národný park pomerne nedávno, v roku 2002. S rozlohou 60 610 ha Má patrí medzi najrozsiahlejšie jadrové pohoria Slovenska, kde sa zachovalo mnohotvárne a málo narušené prírodné prostredie. Vďaka bohatému reliéfu a pestrému geologickému podkladu sa tu zachovali vzácne rastlinné spoločenstvá . Z pohľadu Donovál je najzaujímavejšia národná prírodná rezervácia Harmanecká tisina (1949), ktorá bola zriadená na ochranu treťohorného reliktu tisu obyčajného. Vďaka tejto rezervácii dnes dosahuje tis obyčajný na území NP Veľká Fatra najmäsovejší výskyt v rámci strednej Európy.

Náučný chodník Šachtička – Donovaly

Začína sa v obci Donovaly, priblyžne 100m od autobusovej zastávky. Svojho návštevníka postupne oboznamuje s históriou obce a predstavuje miestnu prírodu z pohľadu krajiny, kde sa stretávajú 2 národné parky. Celá trasa má dĺžku 11,5 km s jedenáctimi zastávkami . Je nenáročný, v lete je dostupný na horskom bicykli a v zime na bežkách. Medzi zaujímavosti náučného chodníka Šachtička – Donovaly patria aj zvyšky Špaňodolinského vodovodu, ktorý bol vytvorený z drevených a kamenných žľabov. Slúžil pre banské potreby Španej Doliny v období ťažby medi. Je to významná technická pamiatka v Starohorských vrchol. Pozn: Chodník je súčasťou značeného turistického chodníka, je lineárny (nie okružný)

Ak máte záujem o ubytovanie na Donovaloch a váš termín jej už obsadený, vyskúšajte stránku Apartmány Donovaly - apartmánový dom priamo v centre turistického strediska ParkSnow Donovaly.

Tu môžete vyplniť rezervačný formulár ubytovania.